Etkinlikler

yeniyilkutlamasi

Gerontolojide Kalitatif Araştırma Yöntemleri

Gerontolojide sadece nicel değil, aynı zamanda nitel araştırmalar da büyük önem taşımaktadır. Özellikle daha önce hiç veya çok az bilginin mevcut olduğu gerontolojik konuların ilk önce kalitatif araştırma yöntemleriyle araştırması gerekmektedir. Fakat bu alanda Gerontolojide büyük bir bilgi boşluğu bulunduğu da bir gerçektir. Bunu gidermek amacıyla Prof. Dr. İsmail Tufan kalitatif araştırma yöntemleri yeni bir eğitim programı başlatımıştır.

GeroAtlas60+Tazelenme Üniversitesi

Yaşı 60 veya üzeri kişiler için eğitim programıdır. Akdeniz Üniversitesi, Ulusal Yaşlılık Konseyi ve Ulusal Sosyal ve Uygulamalı Gerontonloji Derneği tarafından desteklenmektedir. 2016 yılında başlamıştır.

UGS – VIII. Uluslararası Sosyal ve Uygulamlaı Gerontoloji Sempozyumu

Geçen yıl (2016) yedinci defa düzenlenen sempozyumun sekizincisi 2017 yılında yine Antalya’da düzenlenecektir. Hazırlıklarına başladığımız sempoyuma ulusal ve uluslararası gerontoloji alanında katılımcılar davet edilecektir.

GeroKitaplık

Türkiye’de yaşlanma ve yaşlılık üzerine yayınları artırmak amacıyla 2106 yılında Prof. Dr. İsmail Tufan tarafından hayata geçirilmiştir. GeroKitaplık toplantılarında bir kitap bir uzman tarafından bilimsel açıdan eleştirilmektedir. Toplantıya kitabın yazarı da davet edilmekte ve kitabı eleştirel yönden inceleyen uzman tarafından yazara kitap hakkında sorular yöneltilmektedir.

Tazelenme Günleri

2016 yılının Aralık ayında Prof. Dr. İsmail Tufan tarafından başlatılan “Tazelenme Günleri” etkinliğinin amacı gerontolojik bilgileri topluma taşımak ve yaygınlaşmasını sağlamaktır. Yaşlanma ve yaşlılıkla ilgili gerontolojik bilgilerin bu yoldan yaaygınlaşmasını sağlamak için alışveriş merkezilerinde düzenlenen “Tazelenme Günleri” etkinlikleri 2016 yılının Aralık ayında iki defa düzenlenmiş,i Gerontolojinin halkla buluşması süreci başlamıştır. Büyük ilgi gören bu etkinlikler 2107 yılında da devam edecektir.

Mavi Ev Konuşmaları

Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Menderes Türel ve AÜ Gerontoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. İsmail Tufan tarafından 2016 yılında açılan Alzheimer Hasta ve Hasta Yakını Buluşma Merekezi “Mavi Ev”, Türkiye’nin en modern tesislerinden biridir. Burasını gerçek bir buluşma merkezi haline getirmek ve demans hastası olan ailelerin yanı sıra demansa karşı alınabilecek önlemler hakkında kamuyu bilgilendirme toplantıları yapılmaktadır. “Mavi Ev Konuşmaları” adı altında yürütülen bu etkinlik 2017 yılında detaylandırılarak sürdürülecektir.

 

Eski etkinlikler


JAPON KÜLTÜRÜ TANITIM ETKİNLİĞİ

Gerontoloji Bölümü etkinlikleri kapsamında 13-14 Aralık 2013 tarihinde “Japon Kültürü Tanıtım Etkinliği” düzenlenecektir. Katılım ücretsiz olup, detaylı bilgilere aşağıdaki dökümandan ulaşabilirsiniz.

dosya okuJP&TR_PDF


Anabilim Dalımız Tezli Yüksek Lisans Programı öğrencisi Aslı Gözde Akış’ın, Bölümümüz Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nilüfer Korkmaz-Yaylagül danışmanlığında hazırladığı “ Evde Bakım Parasının Evde Yaşlı Bakım Sürecine Etkisi: Antalya Örneği” konulu bitirme tezinin savunma sınavı, 15 Kasım 2013 tarihinde, saat 10:00’da, Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi Nuri Özaltın Konferans Salonu’ndagerçekleştirilecektir.

Bitirme tezi savunma sınavı tüm üniversite mensuplarına, çalışanlarına ve katılmak isteyen kerkese açık olarak gerçekleştirilecektir. Bitirme tezi savunma sınavına katılacak Öğretim Üyelerinin akademik giysi ile gelmeleri gerekmektedir.
Not: Bitirme tezini, savunma sınavı öncesinde okumak ve incelemek isteyen herkes, bitirme tezine aşağıdaki linkten ulaşabilmektedir.
İlgili link: Evde Bakım Parasının Evde Yaşlı Bakım Sürecine Etkisi: Antalya Örneği
İlgi duyan herkesi aramızda görmekten mutluluk duyarız.


3.Sağlıklı ve Uzun Yaşam Yürüyüşü

Tanıtım videosu için tıklayınız

16 Kasım 2013 tarihinde yapılacak olan
Sağlıklı ve Uzun Yaşam Yürüyüşü’ne HOŞ GELDİNİZ. Ayrıntılı Bilgi için tıklayınız


Vücudunuz kaç yaşında? Metabolizmanız nasıl çalışıyor?

Gerontoloji Bölümünde ücretsiz etkinlikler kapsamında 4 Kasım 2013 tarihinden itibaren vücut analizi ölçümü yaplacaktır.

Vücut analizi ölçümü  *tanıtmı videosu      Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.


100

Newly published by Policy Press in 2013, the timely text “Ageing in the Mediterranean” is a compilation of scholars and researchers in the field of ageing policy in the Mediterranean Region.

Among distinguished scholars such as Dr. Ester Ieocovich of Israel and Dr. Giovanni Lamura of Italy to name just a few, we are pleased that our own, Associate Professor Dr. Özgür Arun, contributed the chapter representing Turkey called: “Ageing in Turkey: the Peter Pan syndrome?”

Dr. Arun insightfully uses author J.M. Barrie’s legendary character Peter Pan and his Neverland to challenge the myth under which much of Turkey’s population appears to live, assuming that like the inhabitants of Neverland it’s population will not age and somehow like Peter Pan, all will remain young.

In this chapter, Dr. Arun addresses the following three research questions, namely: “what is the course of ageing in its barest form and basic meaning in Turkey? What are the conditions of older adults based on sociological factors such as daily life, gender, marital status, education, work and income, health, and religion and ethnicity? What is the perspective of the state in Turkey towards ageing in the realm of social policy? (p. 297).

For answers to these pertinent questions regarding the state of ageing in Turkey, check out Dr. Arun’s “Ageing in Turkey: the Peter Pan syndrome?” in a copy of Ageing in the Mediterranean today.

Policy Press tarafından 2013 yılında yayınlanan “Ageing in the Mediterranean” başlıklı kitap Akdeniz Bölgesi’nde yaşlılık politikaları alanında çalışmalarda bulunan seçkin akademisyenlerin yazılarından bir derlemedir.

Bu kitap içerisinde İsrail’den Dr. Ester Ieocovich, İtalya’dan Dr. Giovanni Lamura gibi seçkin akademisyenlerin yanında, bölümümüz Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özgür Arun’un “Ageing in Turkey: The Peter Pan Syndrome?” başlıklı çalışmasıyla Türkiye’yi temsil etmesinden mutluluk duymaktayız.

Dr. Arun; çalışmasında J. M. Barrie’nin hiç yaşlanmayacak efsanevi karakteri Peter Pan’a atfen; Türkiye’nin genç ve dinamik bir nüfusu olduğunu düşünerek, bunun değişmeden hep böyle kalacağına inananları Peter Pan Sendromu’ndan muzdarip olarak değerlendirmektedir. Zira ne Türkiye Neverland’dir, ne yurttaşları Peter Pan. Tüm çocuklar yaşlanır. Türkiye’nin çocukları da her geçen gün hızla yaşlanmaktadır.

Bu bölümde Dr. Arun şu üç önemli araştırma sorusuna işaret etmektedir: “En yalın ve temel haliyle Türkiye’de yaşlılığın seyri nedir? Toplumsal cinsiyet, eğitim, iş ve gelir, sağlık, din ve etnisite gibi sosyolojik göstergeler temelinde yaşlıların içinde bulundukları koşullar nelerdir? Türkiye’de devletin sosyal politika açısından yaşlanmaya bakış açısı nedir? (p. 297)

Türkiye’de yaşlılık ve yaşlanmanın temel dinamikleri ile ilgili bu soruların yanıtları için Dr. Arun’un “Ageing in the Mediterranean” kitabını edinip “Ageing in Turkey: The Peter Pan Syndrome” bölümünü inceleyebilirsiniz.

Arun, Ö. (2013). Ageing in Turkey: The Peter Pan Syndrome? In J. Troisi & H. J. von Kondratowitz (Eds.), Ageing in the Mediterranean (pp.301–328). London: Policy Press.


TAMAMLANMIŞ ETKİNLİKLER

III. Fiziksel Uygunluk Ölçümü

Vücudunuz kaç yaşında?

Tarih: 23 Şubat 2013 (Cumartesi)    Saat :14:00-17:00
Yer :Akdeniz Üniversitesi Çok Amaçlı Salonu

Fiziksel Uygunluk Ölçümü Tanıtım Videosu

Etkinlik hakkında bilgi almak için bize gerontoloji@akdeniz.edu.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

II.Sağlıklı ve Uzun Yaşam Yürüyüşü

17 Kasım 2012 ‘de gerçekleştirilmiştir.


AQUA TERAPİ (SU TERAPİSİ)

JICA (JAPAN INTERNATIONAL COOPERATION AGENCY) aracılığıyla gelen Aquaterapist(Su terapisti) Yoko YAMADA, uygulayacağı Su Terapisinin pilot çalışmasını başarıyla tamamlamıştır.

Bizi websitemizden takip edebilirsiniz.


VÜCUDUNUZ KAÇ YAŞINDA ? 

dir=”ltr”>”Fiziksel yaş ölçümü,beslenme ve egzersiz önerileri”

Gerontoloji Bölümü etkinlikleri kapsamında Dr.Özgür ARUN koordinatörlüğünde ve Aqua Terapist Yoko Yamada gözetiminde Gerontoloji Bölümü “Fiziksel yaş ölçümü,beslenme ve egzersiz önerileri” programı 26 Mayıs 2012 tarihinde  Gerontoloji Bölümü öğrencilerilerinin katılımında başarıyla  tamamlanmıştır.  Çalışmaların devamı Eylül ayından itibaren devam edecektir.

GERONTOLOJİ BÖLÜMÜ SAĞLIKLI VE UZUN YAŞAM YÜRÜYÜŞÜ TAMAMLANMIŞTIR.


GERONTOLOJİ BÖLÜMÜ ÜCRETSİZ SPSS KURSU

Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız..

GERONTOLOJİ BÖLÜMÜ SEMİNERİ (12.01.2012)

Ayrıntılı Bilgi İçin Tıklayınız

 

Misyon

Temel bilimlerin ve hümanitas kavramının evrensel ilkelerinden hareket eden Fakültemizin misyonu ‘quare verum / gerçeği araştırmak’tır. Bunu yaparken, gerek Temel gerekse Sosyal bilimler açısından ‘rerum causas cognoscere / olayların nedenlerini düşün’, kaidesinden hareketle uluslararası düzeyde eğitim-öğretim faaliyetlerinde bulunmak ve bilimsel üretim yapmaktır.

Vizyon

Atatürk İlke ve Devrimleri’ni rehber edinmiş, bunların kararlılıkla Türk Sosyal Hayatı’nda uygulanması için Temel ve Sosyal bilim alanlarını kullanarak harekete geçirmektir. Bu şekilde Temel ve Sosyal bilimlerin evrensel ilkelerinden hareketle, Birim bünyesindeki Öğretim Elemanı ve öğrencilerinin uluslararası bir bilinç ve eğilime sahip olmalarını sağlamaktır.Fakültemizin amacı, bugünün olduğu kadar geleceğin dünyasında da başarı koşullarını kavramış bireyler olarak yetiştirmek, Hedefimiz, araştırma faaliyetleri yapan; bilgi üreten, ürettiği bilgiyi bilimsel yarara dönüştüren; duyarlı, ilgili ve uluslararası konum kazanmış bir fakülte olmak.Ulusumuzun geleceği olan gençlerimizi laik, demokratik Cumhuriyetimizin çağdaş değerlerine sahip, Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı, ilkeli, Özgüveni ve sosyal çevreyle işbirliği içinde hareket eden bireyler olarak yetiştirmek ve çağdaş bilgilerle donatmak.

İletişim

Adres:
Akdeniz Üniversitesi - Edebiyat Fakültesi, Dumlupınar Bulvarı 07058 Kampus Antalya / TÜRKİYE
Tel: 0242 310 23 34
Tel: 0242 310 22 87 (Fax)